Wykończenia szwów – ściegi do szycia

Zigzag

Wykończenie zygzakiem możesz zastosować na większości rodzajów tkanin. Gdy szew jest już uszyty i zaprasowany, przeszyj zygzakiem surową krawędź i odetnij nadmiar. Szerokość i długość zygzaka może się różnić w zależności od gramatury tkaniny. Istnieje wariant, w którym krawędzie szwu są przycięte do połowy ich głębokości, zygzakowane razem i zaprasowane na jedną stronę.

Wywrócenie i zszycie

Metoda ta stosowana jest głównie w przypadku delikatnych tkanin bawełnianych. Złóż i zaprasuj szew, pozostawiając 1/4 cala, a następnie wyszyj maszynowo wzdłuż złożonej krawędzi, aby zakończyć. Szwy są następnie zaprasowywane na otwarto lub na jedną stronę, w zależności od instrukcji wzoru. Tworzy to schludne wykończenie i całkiem dobrze się nosi.

Taśma diagonalna

Tej metody używa się głównie w marynarkach i spódnicach bez podszewki. Używając zakupionej taśmy diagonalnej 5/8 cala, otocz surowy brzeg taśmą i przeszyj wszystkie warstwy. Komercyjna taśma diagonalna

jest nieco szersza z jednej strony; ta strona powinna znajdować się pod spodem tkaniny. Taśmę diagonalną można również wykonać samodzielnie z kontrastowej lub pasującej tkaniny.

Narzut ręczny

Ręczne wykończenie szwu jest używane jako alternatywa dla ściegu zygzakowego na małych obszarach lub na bardzo grubych tkaninach. Wykonując bardzo luźne ściegi, nadlewamy ręcznie surowe krawędzie szwów.