Różne rodzaje ściegów ręcznych

Ściegi ręczne są nie tylko świetne do wykończenia pracy, ale również mogą być bardziej praktyczne, ponieważ nie zawsze masz do dyspozycji maszynę! Przyjrzyjmy się 6 rodzajom ściegów, które możesz wykonać ręcznie.

  • Ścieg biegnący

Ścieg bieżący jest jednym z najbardziej podstawowych rodzajów ściegów ręcznych i ma wiele odmian. Jest on używany do zbierania, cerowania i podwijania. W zależności od jego zastosowania, możesz zawiązać nitkę na supełek lub wykonać kilka ściegów wstecz, aby zablokować ją na miejscu. W swojej dłuższej formie, jest to ścieg łączący. Przeprowadź igłę przez tkaninę od tyłu (po niewłaściwej stronie). Gdy węzeł dotknie materiału, wykonaj ścieg w lewo lub w prawo. Wyciągnij nić z powrotem do góry i powtórz czynność.

Użyj tej samej techniki co ścieg bieżący, ale wykonaj dłuższe ściegi (pomiędzy 1/4 cala a 1/2 cala). Obecnie, częściej wykonujemy podklejanie szpilką niż ręcznie, ale ręczne podklejanie nadal może być przydatne, szczególnie w przypadku lekkich (jedwab i szyfon) i ciężkich (skóra i Melton) wełen.

  • Ścieg wsteczny

Zanim pojawiły się maszyny do szycia, wszystkie ubrania były budowane warstwa po warstwie za pomocą ściegów wstecznych. Jest to jeden z najbardziej praktycznych rodzajów ściegów ręcznych, które warto znać. Pracując od lewej do prawej, wykonaj mały ścieg, a następnie wbij igłę na końcu poprzedniego ściegu, wyprowadzając ją poza miejsce, w którym pojawia się nić. Kontynuuj, zawsze wbijając igłę na końcu poprzedniego ściegu.

  • Ścieg chwytający (ścieg krzyżykowy)

Możesz użyć tego ściegu do wykończenia brzegów tkaniny, która się nie strzępi, a także do niewidocznego przyklejenia oblamówki.

Pracując od lewej do prawej strony, wykonaj małe ściegi na obszyciu, a następnie na ubraniu. Ściegi powinny być luźne i równe. Po prawej stronie będą one wyglądały jak krzyżyki, a po prawej jak małe szwy.

  • Ścieg poślizgowy

Jest to mój ulubiony ścieg, jeśli chodzi o obszycia i inne wykończenia. Jest schludny i prawie niewidoczny, jeśli jest wykonany prawidłowo i starannie po obu stronach. Gdy już to opanujesz, ścieg ten stanie się również jednym z Twoich ulubionych.

Przeprowadź igłę przez fałdę obszycia i nabierz nitkę materiału w tym samym miejscu. Wykonaj ściegi w odległości około 1/2 cala od siebie i dość luźno. Zabezpiecz nić na niewłaściwej stronie materiału, następnie prawą stroną do góry, wbij igłę od tyłu do przodu przez materiał 1/8 cala od krawędzi. Owiń główkę roboczą za oczkiem igły, a następnie za punktem. Przeciągnij igłę, doprowadzając węzeł do brzegu tkaniny. Kontynuuj, wykonując ściśle rozmieszczone ściegi i zawiąż węzeł.

Wersja z oczkiem jest przerabiana w kółko, z zawiniętym brzegiem do środka; odmiana ze ściegiem kocowym ma co najmniej 1/4 cala odstępu między ściegami.

 

1 thoughts on “Różne rodzaje ściegów ręcznych

Comments are closed.