Różne rodzaje ściegów ręcznych

Różne rodzaje ściegów ręcznych

16 czerwca 2021 Krawiectwo

Ściegi ręczne są nie tylko świetne do wykończenia pracy, ale również mogą być bardziej praktyczne, ponieważ nie zawsze masz do dyspozycji maszynę! Przyjrzyjmy się 6 rodzajom ściegów, które możesz wykonać ręcznie.

  • Ścieg biegnący

Ścieg bieżący jest jednym z najbardziej podstawowych rodzajów ściegów ręcznych i ma wiele odmian. Jest on używany do zbierania, cerowania i podwijania. W zależności od jego zastosowania, możesz zawiązać nitkę na supełek lub wykonać kilka ściegów wstecz, aby zablokować ją na miejscu. W swojej dłuższej formie, jest to ścieg łączący. Przeprowadź igłę przez tkaninę od tyłu (po niewłaściwej stronie). Gdy węzeł dotknie materiału, wykonaj ścieg w lewo lub w prawo. Wyciągnij nić z powrotem do góry i powtórz czynność.

Użyj tej samej techniki co ścieg bieżący, ale wykonaj dłuższe ściegi (pomiędzy 1/4 cala a 1/2 cala). Obecnie, częściej wykonujemy podklejanie szpilką niż ręcznie, ale ręczne podklejanie nadal może być przydatne, szczególnie w przypadku lekkich (jedwab i szyfon) i ciężkich (skóra i Melton) wełen.

  • Ścieg wsteczny

Zanim pojawiły się maszyny do szycia, wszystkie ubrania były budowane warstwa po warstwie za pomocą ściegów wstecznych. Jest to jeden z najbardziej praktycznych rodzajów ściegów ręcznych, które warto znać. Pracując od lewej do prawej, wykonaj mały ścieg, a następnie wbij igłę na końcu poprzedniego ściegu, wyprowadzając ją poza miejsce, w którym pojawia się nić. Kontynuuj, zawsze wbijając igłę na końcu poprzedniego ściegu.

  • Ścieg chwytający (ścieg krzyżykowy)

Możesz użyć tego ściegu do wykończenia brzegów tkaniny, która się nie strzępi, a także do niewidocznego przyklejenia oblamówki.

Pracując od lewej do prawej strony, wykonaj małe ściegi na obszyciu, a następnie na ubraniu. Ściegi powinny być luźne i równe. Po prawej stronie będą one wyglądały jak krzyżyki, a po prawej jak małe szwy.

  • Ścieg poślizgowy

Jest to mój ulubiony ścieg, jeśli chodzi o obszycia i inne wykończenia. Jest schludny i prawie niewidoczny, jeśli jest wykonany prawidłowo i starannie po obu stronach. Gdy już to opanujesz, ścieg ten stanie się również jednym z Twoich ulubionych.

Przeprowadź igłę przez fałdę obszycia i nabierz nitkę materiału w tym samym miejscu. Wykonaj ściegi w odległości około 1/2 cala od siebie i dość luźno. Zabezpiecz nić na niewłaściwej stronie materiału, następnie prawą stroną do góry, wbij igłę od tyłu do przodu przez materiał 1/8 cala od krawędzi. Owiń główkę roboczą za oczkiem igły, a następnie za punktem. Przeciągnij igłę, doprowadzając węzeł do brzegu tkaniny. Kontynuuj, wykonując ściśle rozmieszczone ściegi i zawiąż węzeł.

Wersja z oczkiem jest przerabiana w kółko, z zawiniętym brzegiem do środka; odmiana ze ściegiem kocowym ma co najmniej 1/4 cala odstępu między ściegami.

 

O autorze

admin: