Materiały ubrań, które idealnie nadają się na chłodniejsze dni

Wełna

Wełna jest znana od czasów neolitu, a tysiące lat później nadal jest wykorzystywana w tym samym celu. Oprócz tego, jest doskonałym izolatorem, pochłania wilgoć, jest wytrzymała, elastyczna i bardzo wygodna w noszeniu. Jedynym „ale” jest to, że wiele osób uważa, że wełna ich swędzi i może nawet powodować alergie, więc lepiej jest nosić wełniane ubrania jako drugą warstwę ubrań. Co więcej, obecnie trudno jest znaleźć ubrania ze 100% wełny, ponieważ najczęściej jest ona łączona z innymi materiałami, takimi jak bawełna czy poliester. Gdy nie jest w 100% naturalna, jest mniej skuteczna w walce z zimnem. Wełna może być kozia, owcza, z wikunii lub alpaki. Najcieplejsza i najbardziej miękka, a także najdroższa, jest wełna z kóz kaszmirskich.

Flanela

Flanela to miękka tkanina wykonana z bawełny, wełny, poliestru lub ich mieszanki, która charakteryzuje się tym, że z jednej strony jest delikatna w dotyku, co jest wynikiem zgrzeblenia tkaniny. Jest izolująca, lekka i miękka. Znajdziemy ją głównie w odzieży, takiej jak koszulki, podszewki, piżamy… a także w pościeli.

Nylon

Ten syntetyczny materiał można znaleźć w wielu ciepłych ubraniach, ale przede wszystkim jest to tkanina syntetyczna w koszulkach termicznych, które są noszone przy skórze. Jest to bardzo cienka tkanina, nie generuje potu i jest doskonałą opcją na utrzymanie ciepła bez konieczności noszenia zbyt wielu ubrań.

Poliester

Podobnie jak nylon, poliester termiczny można znaleźć w wielu różnych tkaninach, takich jak polar, flanela… Jest również szeroko stosowany w bieliźnie termicznej i odzieży sportowej ze względu na swoją oddychalność.

Polar

Bardzo popularny w ostatnich latach polar to syntetyczna tkanina – zwykle poliester – która w dotyku przypomina wełnę, ale jest znacznie lżejsza i prawie tak samo skuteczna w walce z zimnem. Ponadto bardzo szybko schnie i nie powoduje alergii. Występuje głównie w topach, takich jak kurtki (dowiedz się, jak wybrać odpowiednią kurtkę) czy kamizelki, ale także w piżamach. Zalecany jest jako druga lub trzecia warstwa, nie należy go nosić przy skórze.

Sztruks

Kolejnym klasykiem od lat jest sztruks, tkanina, zazwyczaj wykonana z bawełny -niekiedy wełny- której grubość, konsystencja i miękkość sprawiają, że jest to idealna tkanina na chłodniejsze dni. Choć można go spotkać również w marynarkach, to najczęściej stosowany jest w spodniach.