Najciekawsze wzory na szydełko – skąd brać inspirację do szydełkowania?

Szydełkowanie to wyjątkowa umiejętność, dzięki której tworzyć można naprawdę cudowne rzeczy. Nie tylko obrusy i serwetki, bo coraz większą popularność zyskują obecnie maskotki. Amigurumi to fantastyczne zwierzęta, lalki czy misie, przygotowywane ręcznie. To właściwie małe dzieło sztuki, które podarować można swojemu dziecku. Gdzie szukać wzorów do ich wykonania?

Amigurumi – co to takiego?

Z nazwą amigurumi nie spotkał się każdy, jednak jeśli ktoś zobaczy gotowe amigurumi – zapamięta je na zawsze. To wyjątkowe maskotki, wykonane ręcznie na szydełku, ale też na drutach. Nazwa nawiązuje oczywiście do kultury japońskiej, gdzie ami – oznacza przedmiot, który został wykonany na szydełku, a nuigurumi to rodzaj wypchanej lalki.

W praktyce lalka lub inna maskotka powstają fragmentami, które następnie łączy się ze sobą, wypełniając wnętrze miękkim tworzywem. Technika opiera się głównie na kształcie koła, w których inne kształty otrzymywane są przez odpowiednią modyfikację ściegów.

Od czego zacząć wykonanie maskotki na szydełku?

Podstawą jest oczywiście zgromadzenie niezbędnych akcesoriów. Szydełko, włóczka i wypełnienie, to absolutna podstawa, ale w wielu przypadkach świetnie sprawdzą się też dodatkowe, ozdobne elementy.

Szykując się do rozpoczęcia prac trzeba zwrócić uwagę na szczegóły, bo przy szydełkowaniu wykorzystywana jest włóczka w różnych wariantach. Wytwarzając amigurumi warto postawić na włóczkę akrylową lub bawełnę o cienkich splotach. Są to warianty miękkie, zatem z całą pewnością docenione zostaną przez użytkowników maskotki.

Decydując się na własnoręczne wykonanie amigurumi trzeba pamiętać, że właściwie dobrana musi być nie tylko włóczka, ale i szydełko. Co do zasady należy zdecydować się na rozmiar, albo i dwa mniejszy, niż wskazany został na etykiecie wybranej włóczki. Dlaczego? Tworząc amigurumi ważne jest wykonywanie ściegów bardzo ciasnych, ponieważ zapobiegnie to problemom z wypełnieniem wydostającym się z wnętrza maskotki.

Gdzie szukać wzorów i inspiracji?

Ogromną kopalnią wiedzy i pomysłów jest oczywiście Internet, gdzie bez problemu można znaleźć wzory na szydełko dla osób początkujących, a także już nieco bardziej wprawionych i obytych z szydełkiem. Bardzo fajnym rozwiązaniem jest możliwość pobrania i wydrukowania szablonów pdf wybranych maskotek, ale na uwagę zasługują również wyjątkowe publikacje z wzorami i wiedzą, niezbędną do ulepszania swojej techniki pracy. Taka książka może być doskonałym pomysłem na prezent, nie tylko dla osoby posiadającej zaawansowane umiejętności szydełkowania, ale też dla początkujących.